تحقیق بررسی وضعیت سلامت مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد سازمان بهزیستی قبل و بعد از ترک اعتیاد

تحقیق بررسی وضعیت سلامت مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد سازمان بهزیستی قبل و بعد از ترک اعتیاد

توضیحات: تحقیق با موضوع بررسی وضعیت سلامت مراجعهكنندگان به مراكز ترك اعتیاد سازمان بهزیستی قبل و بعد از ترك اعتیاد40صفحه قالب ورد قابل ویرایش تحقیق با موضوع بررتحقیق بررسی وضعیت سلامت مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد سازمان بهزیستی قبل و بعد از ترک اعتیاد|40277948|golden|تحقیق بررسی وضعیت سلامت مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد سازمان بهزیستی قبل و بعد از ترک اعتیاد
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع تحقیق بررسی وضعیت سلامت مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد سازمان بهزیستی قبل و بعد از ترک اعتیاد می باشد.

توضیحات:

تحقیق با موضوع بررسی وضعیت سلامت مراجعه‌كنندگان به مراكز ترك اعتیاد سازمان بهزیستی قبل و بعد از ترك اعتیاد40صفحه قالب ورد قابل ویرایش

تحقیق با موضوع بررسی وضعیت سلامت مراجعه‌كنندگان به مراكز ترك اعتیاد سازمان بهزیستی قبل و بعد از ترك اعتیاد

40صفحه قالب ورد قابل ویرایش

بخشی ازمتن:

1ـ كلیات

1ـ1ـ مقدمه

سازمان ملل در تعریف خود از توسعه انسانی، شاخص برخورداری از زندگی طولانی همراه با تندرستی و سلامت را مورد توجه قرار داده است. بنابراین، بدون توجه به عوامل تهدید كننده سلامت انسانها، نمی‌توان به نحو مطلوب در مسیر توسعه و رفاه پایدار قدم برداشت. گام اول برای رسیدن به این مهم، شناخت وضع سلامت و عوامل تهدید‌كنندة آن در میان گروه‌های مختلف اجتماعی در سطوح محلی، منطقه‌ای و یا ملی بشمار می‌رود. كه نتایج این شناخت برای سازمان‌های متولی امر پیشگیری و درمان از ابعاد مختلف مانند برنامه‌ریزی‌های بهداشتی، درمانی، آموزشی و … حائز اهمیت است.

در سطح اجتماعی در كنار خیل عظیمی از بیماری‌ها، رفتارهای مخاطره‌آمیزی هم وجود دارند كه تهدید‌كننده تندرستی افراد و زمینه‌ساز بروز اختلالات جسمانی، روانی و اجتماعی در زندگی آنهاست. یكی از این رفتارها، كه به‌‌صورت گسترده سلامتی انسان‌ها را در معرض تهدید جدی قرار می‌د هد اعتیاد یا سوء مصرف مواد مخدر (Drug Abuse) است.

سوء مصرف مواد مخدر پدیده‌ای است كه بشر تقریباً در تمام جوامع و در اغلب زمان‌ها به نوعی درگیر آن بوده است. صرف‌نظر از نوع ماده مورد استفاده، آنچه در مورد این پدیده، مهم و در اغلب اجتماعات انسانی مشترك به نظر می‌رسد، پیامدهای جسمانی ، روانی و اجتماعی آن است كه تا حدود زیادی با پیامدهای منتسب به اكثر بیماری‌ها متفاوت به نظر می‌رسد.

در بعد جسمانی اختلال در كاركرد فیزیولوژیك بدن بر اثر تأثیر مستقیم مواد، زمینه‌سازی برای بروز انواع بیماری‌های خطرناك نظیر سرطان، آسم، برونشیت و …، افزایش میزان خطر پذیری فرد هنگام قرار گرفتن در موقعیت‌های خطرناك (حوادث و سوانح و …)، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌هائی نظیر ایدز و هپاتیت در شكل‌های خاص سوء مصرف مواد (تزریق) ؛ در بعد روانی اختلال در تعادل روانی و شناختی و در بعد اجتماعی بروز ناهنجاری‌های رفتاری و اجتماعی در دو سطوح عملكردها و روابط خانوادگی، شغلی و … و بروز آسیب‌های اجتماعی و جرائم از پیامدهای این پدیده به شمار می‌رود . همچنین براساس شرایط فرهنگی و اجتماعی برخی اختلالات اجتماعی نظیر انزوا () و تفكیك (segregation) نیز از پیامدهای سوء مصرف مواد مخدر محسوب می‌شوند. بنابراین عواقب ناشی از این پدیده آنچنان وسیع و گسترده و از نظر میزان تأثیر عمیق و مزمن به نظر می‌رسد كه با پیامدهای بسیاری از بیماری‌ها و رفتارهای مخاطره‌آمیز قابل مقایسه نیست.

از آنجا كه پدیده اعتیاد از نظر تعداد، میزان رشد و گروه سنی جمعیت درگیر، بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت كشور را تحت تأثیر خود قرار داده است، از این رو بررسی پیامدهای ناشی از آن بر سلامتی معتادان، علاوه بر خود آنها، بر سلامتی كل جامعه نیز تأثیر گذار خواهد بود.

فهرست برخی ازمطالب:

1ـ1ـ مقدمه

3ـ 1ـ سئوالات پژوهش

2ـ مبانی نظری و تجربی پژوهش

1-2- تعریف مفاهیم

1-1ـ2ـ سلامت

2-1-2- بیماری

2ـ2ـ مروری بر ادبیات تحقیق

الف ـ نگاهی بر ادبیات مربوط به سلامت

تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO)

ب ـ سلامت و اعتیاد