دانلود تحقیق نظریه های انگیزش در مورد آموزش و پرورش

نظریه های انگیزش آموزش و پرورش ,انگیزه ,نقش مدارس در انگیزش,فرهنگ و سازمان مدرسه ,هنجارها ارزشها و باورهای مشترک

نقش مدارس در انگیزش فرهنگ و سازمان مدرسه هنجارها، ارزشها و باورهای مشترك جو مدرسه ساختار كار و تكلیف ساختار مدیریتی و اقتدار ساختار تأئید و پاداش شیوه های گروهی شیوه های ارزشیابی فرصتها و محدودیتهای بیرونی انواع دانش آموزان اندازة مدرسه دخالت دادن وادانلود تحقیق نظریه های انگیزش در مورد آموزش و پرورش|40272925|golden|نظریه های انگیزش آموزش و پرورش ,انگیزه ,نقش مدارس در انگیزش,فرهنگ و سازمان مدرسه ,هنجارها ارزشها و باورهای مشترک
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع دانلود تحقیق نظریه های انگیزش در مورد آموزش و پرورش می باشد.

نقش مدارس در انگیزش

فرهنگ و سازمان مدرسه

هنجارها، ارزشها و باورهای مشترك

جو مدرسه

ساختار كار و تكلیف

ساختار مدیریتی و اقتدار

ساختار تأئید و پاداش

شیوه های گروهی

شیوه های ارزشیابی

فرصتها و محدودیتهای بیرونی

انواع دانش آموزان

اندازة مدرسه

دخالت دادن والدین و اجتماع

فرصتها و محدودیتهای منطقه ای و ایالتی


خلاصه

شرلی، كریس و استاسیا دانش آموزان یك دبیرستان شهری بزرگ هستند. صبح هنگامی كه به مدرسه می روند راجع به دبیرستانشان صحبت می كنند:

شرلی: من واقعاً از رفتن به چنین جایی متنفرم. منظورم این است كه شما مجبوری اینجا هرروز خودت را نشان دهی و تنها كاری كه معلمان بلدند حرف زدن است. آنها هرگز به تو گوش نمی دهند. به نظر می رسد هیچ نگرانی نسبت به ما ندارند و تنها نگرانی آنها این است كه به كتابها برسند و ما نمرات بالا در امتحانهای احمقانه كسب كنیم. من فكر نمی كنم بعضی از آنها حتی اسم مرا نیز بلد باشند.

كریس: خیلی سخت نگیر (بی خیال) شرلی، به آن بدی نیست. آنها سخت تلاش می كنند و مسئولیت تعداد زیادی از ما را بر عهده دارند و فرصت كمی برای پرداختن به چیزهایی غیر از تدریس دارند.

شرلی: خیلی خوب، آنها حداقل می توانند وانمود كنند كه نگران ما هستند.

استاسیا: بله، كریس! فكر می كنم تو به این خاطر خوشبینی كه كارهایت را خوب انجام می دهی و یا كسی برایت دردسری ایجاد نمی كند. تو یك مردی و آنها به تو كاری ندارند ولی همیشه به ما پیله می كنند. من نیمی از اوقاتی كه می خواهم به حمام بروم می ترسم و حتی به حمام انتهای راهروی طبقه دوم نمی‌روم.

شرلی: آه، درسته، آن یكی. آنجایی كه بی عرضه علاف اند بچه هایی كه دائم متلك می اندازند. من هم از آنها می ترسم من فكر می كنم آنها با نگاهشان تو را اذیت می كنند. من هم آنجا نمی روم.

كریس: شما راجع به چه صحبت می كنید؟ گاهی به سالن ورزش پسران بیاید. خواهید دید كه نگرانی شما بیهوده است نیمی از بچه ها به كسی غیر از خودشان حتی نگاه نمی كنند زیرا نمی خواهند بگونه ای رفتار كنند كه به دیگران احساس بی احترامی دست دهد. اینكار می تواند خطرناك باشد و بدون نگاه كردن به یكدیگر بسكتبال بازی دشوار است. لااقل من همسایه هایم را خوب می شناسم. آنها همه اهل دعوا هستند ولی ما باور كرده اینم كه اهل آنجا هستیم. اینجا شما احساس تعلق پیدا نكرده اید. من فقط خودم را حفظ می كنم و سعی می كنم در كلاس به بهترین نحو عمل نمایم. من نمی توانم منتظر فرار از اینجا و رسیدن به دانشكده باشم.

استاسیا: بله، ولی چیزی كه برای من مسلم شده است این است كه این بچه ها هیچگاه به دردسر نمی افتند. آنها قواعد را زیر پا می گذارند، دعوا می كنند و معلمان در مورد آن كاری نمی كنند.

شرلی: اه، من نمی دانم ولی فكر می كنم آنها همیشه دردسرند. معلمان منتظرند تا آنها خیطی بالا بیاورند و آنگاه درستش كنند. آدمهایی مثل كریس كه چاپلوسی معلمان را می كنند می توانند از دردسر دور باشند.

كریس: هی! این درست نیست! من فقط كارم را انجام می دهم و از دردسر دوری می كنم.

شرلی و استاسیا: بله،درسته!

در همان زمان، چند معلم در سرسرای دانشكده مشغول صحبت بودند و انتظار آغاز روز كاری را می كشیدند.

آقای استروبل: خیلی خوب، روز دیگری در معدن نمك شروع شد. سخته مسیر را حفظ كردن. اكثر بچه ها انگیزه ندارند و بقیه هم فقط دردسرند. من فكر می كنم عشق آنها این است كه ببینند چقدر می توانند قواعد را دور بریزند. اگر شما از آنها كمك بخواهید آنها روی خوشی به شما نشان نمی دهند و حتی مدیر هیچ حمایتی از شما نمی كند.

آقای لین: چی، آیا شما در رویا بسر می برید. نیمی از معلمان حتی به قواعد، اعتقادی ندارند. این یكی از مشكلات ماست مدیران حتی روی آنكه قواعد چه هستند توافقی ندارند در آنچه در كلاس انجام می دهیم ما را تنها گذاشته اند.

آقای دی گروت: بله، من چند هفته پیش به یك كارگاه آموزشی برای فهمیدن مفاهیم شركت كردم و فكر می كردم آنقدر خوب است كه می توانم برخی مفاهیم آن را در كلاس خود بكار گیرم، اكثر همكاران من در دپارتمان ریاضی به من خندیدند وقتی با آنها راجع به آن صحبت كردم، آنها گفتند «كی نگران این چیزهاست» تنها چیزی كه مهم است این است كه بچه ها امتحانات استاندارد شده را خوب بگذرانند. آنها نیز برای تغییر روشهایشان تلاشی نكردند.

آقای استروبل: خیلی خوب، من دوست دارم آن ایده ها را بشنوم. این موضوع مهمی در علوم است مفاهیم می توانند ماهیتها را تغیری دهند ولی من درست نفهمیدم شما چه حدسی برای چگونگی انجام آن دارید و چگونه این برنامه را تحت پوشش قرار می‌دهی. من مطمئنم می توان برخی ایده های جدید را بكار برد. این می تواند مرا برانگیزاند ولی كی می توانیم آن را انجام دهیم؟ شما چهار ساعت آزاد دارید و من دو ساعت. یقیناً این وقت كافی برای صحبت پیرامون این مسائل نیست.

آقای لین: این صدای زنگ است. به امید دیدار تا روز بعد

این دانش آموزان و معلمان راجع به جنبه های متفاوت فرهنگ و سازمان مدرسه صحبت می كنند. در فصل قبل توضیح داده شد كه چگونه ویژگیهای كلاس می تواند انگیزه ی دانش آموزان را تحت تأثیر قرار دهد. در این فصل ما با نگرشی نو بخشهای بزرگتری از سطوح مدرسه را تحلیل می كنیم و نشان می دهیم چگونه مدارس می توانند انگیزه دانش آموز را تحت تأثیر قرار دهند. تمركز روی مدارس به عنوان یكی از واحدهای تحلیل به وسیله بسیاری از روانشناسان علاقمند به انگیزش نادیده گرفته شده است اگرچه استثنائاتی وجود دارد. (نگاه كنید به ماهرو میدگلی 1991 و 1996؛ مك ایور، رئومن و مین 1995 و ساراسون 1990) روانشناسانی كه الگوهای نظم دهی (سنتی) آنها قبلاً مطرح شد تمایل داشتند بیشتر بر افراد تمركز كنند. و اینكه چگونه عقاید انگیزشی فردی و همچنین نیازها و ادراكات و اهداف فردی می توانند رفتار و انگیزه را تحت تأثیر قرار دهند. تئوریهای روانشناسی و تحقیقات كاربردی كه در فصول 2 و 7 بطریق مختلفی به این رویكرد توجه كرده اند به ویژه در فصل 8 و در اكثر فصول دیگر ما مباحث تئوریك و تحقیقات خود را در بارة آنچه كه آنها برای انگیزش دانش آموزان و رفتار معلم در كلاس مطرح كردند وارد این چارچوب كردیم در همین زمان همانطور كه بزودی در این فصل روشن خواهد شد بعضی از ایده های روانشناسان در باره انگیزه افراد منحصر به تحلیل‌های در سطح مدرسه است.

بدون شك، حركت بسوی بحث در بارة تأثیر مدرسه، شامل یك انتقال از دیدگاه روانشناختی به دیدگاه فرهنگی-اجتماعی است. در حقیقت اكثر نظریات و تحقیقاتی كه در این فصل بیان می شوند از متون جامعه شناسی آموزش و پرورش و مدرسه برگرفته شده اند تا از متون روانشناسی پرورشی و انگیزشی و به این علت برخی از متون جامعه شناسی بیشتر بر انگیزه های كلی دانش آموزان و پیشرفت و عملكرد تحصیلی در آزمونهای استاندارد شده متكی اند تا آن انگیزشی كه ما در این كتاب به مفهوم آن پرداخته ایم. بعلاوه وقتی كه توجه به پیامدهای اجتماعی است این متون تمایل به استفاده گسترده از مفاهیم عام مثل تعهد، اشتغال كه به طور عمیق بررسی شده اند دارند نه بسیاری از مفاهیم ساختارهای انگیزشی كه مورد استفاده روانشناسان بوده و بطور ظریفی تعریف شده اند.

این ساختارهای عمومی تر قطعاً با برخی اعتقادات انگیزشی مثل امید به اینده، ارزشها، اسنادها، خودكارآمدی، اهداف، انگیزه درونی و علایق كه در این كتاب توضیح داده می شوند مرتبط اند. ولی تحقیقات تجربی در مورد تأثیرات در سطح مدرسه لزوماً بر این عناوین متمركز نیستند. بخاطر شكاف در متون برخی از توضیحات ما راجع به تأثیر مدرسه بر انگیزه‌ی دانش آموزان، نظریه پردازانه تر و عمومی تر از فصول پیشین است. در مجموع اكثر تحقیقات مرتبط و مشابه اند و به این دلیل ساختن عبارات قوی و ساده، دشوار است. البته روانشناسانی وجود دارند (اكل و میدگلی 1989، ماهرو میدگلی 1991، 1996) كه بر تأثیرات فرهنگ و سازمان مدرسه بر برخی باورهای انگیزشی خاص تمركز داشته اند. هرگاه در این فصل مقتضی باشد ما قویاً بر كارهای آنها تكیه خواهیم نمود.

بعد از مطالعه‌ی این فصل شما باید قادر باشید كه:

شكل (1-9) چارچوب مفاهیم كلی كه بصورت ذهتی برای سازماندهی این فصل به كار می بندیم را نمایش می دهد. این شكل بر اساس مرور تأثیرات مدرسه در اثار لی، بریك و اسمیت (1993) و ماهرو میدگلی (1991) به دست آنده است. اجزای بالای شكل محدودیتها و موقعیتهای گوناگون بیرونی كه بر سازمان و فرهنگ مدرسه و هم بر معلمان و دانش آموزان مؤثر است را نشان می دهد. تمركز اصلی توضیحات این فصل جزء بعدی شكل می باشد، فرهنگ و سازمان مدرسه. همانطور كه در فصل 5 بیان شد چارچوب TARGET كه توسط اپستین (1989) توسعه داده شد و در مورد مدارس و كلاسها بكار رفت (ماهرو میدگلی 1991، 1996 را ببینید) به عنوان سازمان اصلی در برخورد ما با فرهنگ و سازمان مدرسه عمل خواهد كرد. سرانجام شكل (1-9) نشان می دهد كه فرهنگ و سازمان مدرسه می تواند بر رفتار و انگیزه معلم و دانش آموز مؤثر باشند.

فایل ورد 56 ص