مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های تفکر و مدیریت دانش

مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های تفکر و مدیریت دانش ,مبانی نظری و پیشینه تحقیق ,سبک های تفکر و مدیریت دانش ,مبانی نظری ,پیشینه تحقیق سبک های تفکر ,مدیریت دانش

عنوان: فرمت فایل: word تعداد صفحات: 49 مدیریت دانش، مفهوم تازه ای نیست. در حقیقت، مدیریت دانش بیشتر حاصل كار تمدن های قدیمی بوده است تا نوآوری های اخیر . كسب و مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های تفکر و مدیریت دانش|40261552|golden|مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های تفکر و مدیریت دانش ,مبانی نظری و پیشینه تحقیق ,سبک های تفکر و مدیریت دانش ,مبانی نظری ,پیشینه تحقیق سبک های تفکر ,مدیریت دانش
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های تفکر و مدیریت دانش می باشد.

عنوان:

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 49

مدیریت دانش، مفهوم تازه ای نیست. در حقیقت، مدیریت دانش بیشتر حاصل كار تمدن های قدیمی بوده است تا نوآوری های اخیر . كسب و كارهای سازمان یافتة قدیمی، به این دلیل دنبال مزیت رقابتی بوده اند كه به آنها اجازه می داد تا حد امكان ، به شكل كارآمدتری به مشتریان خدمت كنند، سودها را به حداكثر برسانند، مجموعه ای از مشتریان وفادار داشته باشند و در صحنة رقابت باقی بمانند. نزدیك به 1500 سال پیش، این مزیت ها در دانش برگزیدة بازرگانان، صنعت گران، پزشكان و مدیران دولتی برای مراجعات بعدی ثبت شده بود . تقریبا 5000 سال قبل، در بین النهرین مردم هزاران لوح رسی را كه مربوط به ثبت قراردادهای حقوقی، برآورد مالیات ها، میزان فروش و قوانین بود ند از دست دادند . راه حل این مسأله، شروع به كار نخستین مؤسسه اختصاصی برای مدیریت دانش یعنی كتابخانه بود.

در كتابخانه هایی كه در مركز شهر قرار داشتند، مجموعه ای از لوح ها ، توسط مدیران حرفه ای دانش، مراقبت و نگهداری می شد. ویگ[1] (1997) و پروساك (2001) ادعا می كنند كه ریشه مدیریت دانش، به 3000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد، اگرچه به شكل تخصصی تحت این عنوان نبوده است. با اختراع حروف چاپی متحرك و ماشین چاپ در بیش از 500 سال پیش، كارها برای عموم مردم در غرب بهبود پیدا كرد. با ورود به دورة رنسانس و عصر شكوفایی اقتصادی و فكری، نوع آموزش و چاپ نوشته ها از زبان لاتین به زبان رایج تغییر كرد. در دنیای تجارت، مهارت و تخصص بسیاری از حرفه های با دوام، از طریق كارآموزی منتقل می شد و گاهی اوقات به وسیله كتابها و شكل های دیگر حافظه جمعی تكمیل می شد. تجارت جدید در اقتصاد خدماتی و فراصنعتی آمریكا، عمدتاً بازمانده ای از این شكل سنتی تولید محسوب می شود، به ویژه هنگامی كه این امر به فعالیت های حسابداری و ارزشیابی شركت مربوط می شود. گواهینامه ها و مدارك دانشگاهی از سازمان ها یا اتحادیه های مختلف، برچسب های خودساخته ای برای استفاده مدیران و افراد حرفه ای فراهم كرد تا برای رسیدن به یكی از پست های از قبل تعریف شده، در شبكه سازمانی واجد صلاحیت شوند. این كاركنان دانش مدار به نسبت كاركنان سطوح پایین تر و عملیاتی، تصویر كلی بهتری از كسب و كار در ذهن داشتند، اما زمانی كه این كاركنان، فرایند درستی برای تقسیم دانش به شكلی مطلوب در اختیار نداشتند، احتمال تكرار اشتباهات در بخش های مختلف وجود داشت. مروری بر روند تكامل مدیریت دانش حاكی از آن است كه مدیریت دانش، در سراسر دوره ها به شكلهای مختلفی حضور داشته، از تصاویر حك شده در لوح های رسی گرفته تا انواع سیستم های فنی و تكنولوژیكی كه امروزه انسان با استفاده از آنها، ایجاد فرهنگ دانش مدار و تحقق یكپارچه چهار حلقه خلق، سازماندهی، تبادل، و به كار بستن دانش آن را مدیریت می كند(برگرن[2]، 2003، به نقل از قهرمانی1385).

تعداد زیادی از تئوریسین های مدیریت دانش تکامل بحث مدیریت را به عهده داشتند و توزیع نمود ه اند که در میان آنان برجستگانی همچون پیتر دراکر[3]، پاول استرلوس[4] و پیتر سنگه[5] از آمریکا را می توان نام برد. دراکر و استر لوس من بیشتر در زمینه اهمیت ارتقا اطلاعات و دانش ساده به عنوان منابع سازمانی ، و آقای سنگه (1999) با تمرکز بر روی سازمان های یاد گیرنده ابعاد فرهنگی مدیریت دانش را بوجود آورده اند. آقای اورت راجرز[6] در دانشگاه استانفورد با نفوذ دربحث نوآوری و نیز آقای توماس آلن[7] در دانشگاه MIT[8] در خصوص انتقال اطلاعات و فناوری، 1970 به انجام رسانید که تحقیقات زیادی را طی سال های 1971 کمک بزرگی را در جهت درک و فهم اینکه مدیریت دانش چیست؟ دانش چگونه تولید می شود؟ چگونه استفاده می شود؟ و به چه طریقی در سازمان ها نفوذ می کند؟ و... را ارائه می دهد. در اواسط سال 1980 اهمیت دانش به عنوان دارایی رقابت در بین سازمانها مشهور گردید . در سال 1980 توسعه سیستم های مدیریت دانش بوجود آمدند که با استفاده کارهای انجام شده در زمینه هوش مصنوعی و سیستم های هوشمند باعث شدند تا مفاهیم تازه ای به عنوان دانش اکتسابی مهندسی دانش، سیستم های برپایه دانش و هستی شناسی بر پایه کامپیوتر به جهان عرضه شود(یاری گر روش، 1382).

[1] vig

[2] bergern

[3] Peter drueker

[4] Pawel strawsman

[5] Peter senge

[6] Evert rogers

[7] Tomas alen

[8] Massachusetts institute of technology

فهرست مطالب

تاریخچه مدیریت دانش و سبک های تفکر

تاریخچه مدیریت دانش

تاریخچه سبک های تفکر

سبک تفکر

انواع سبک‌ها

سبک تفکر قانون گذار

سبک تفکر اجرایی

سبک تفکر قضایی

سبک تفکر مونارشی(سلطنتی)

سبک تفکر سلسله مراتبی

سبک تفکر الیگارشی

سبک تفکر انارشیست

سبک تفکر کلی نگر

سبک تفکر جزئی نگر

سبک تفکر درون نگر

سبک تفکر برون نگر

سبک تفکر آزاد اندیش

سبک تفکر محافظه کار

سبک های تفکر از دیدگاه ژنگ و استرنبرگ

ویژگی ها و اصول سبک های تفکر

عوامل موثر بر سبک های تفکر

مدیریت دانش

فرایند مدیریت دانش

مزایای مدیریت دانش

اهمیت مدیریت دانش

موانع مدیریت دانش سازمانی

عوامل انسانی

عوامل سازمانی

عوامل فرهنگی

عوامل سیاسی

عوامل فنی و تکنولوژیکی

نظریه های مدیریت دانش

ظریه دانش هدفمند تکنولوژی اطلاعات

نظریه تغییر

نظریه جنبة عرضة مدیریت دانش

کسب دانش

ثبت و ضبط دانش

انتقال و تسهیم دانش

خلق دانش

کاربرد دانش

مدیران آموزشی و مدیریت دانش

مدیریت منابع انسانی و مدیریت دانش

راهكارهای پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان های آموزشی

پیشینه تحقیق

پیشینه پژوهش در داخل

پیشینه پژوهش در خارج

منابع